Połączenia kołnierzowe Darkmet

Połączenia kołnierzowe Darkmet

Czym są połączenia kołnierzowe i kiedy się je stosuje ?

Przy tworzeniu instalacji przemysłowych, zwłaszcza hydraulicznych, szczelność jest zawsze priorytetem. Od tego, jak dobrze połączone zostaną poszczególne elementy je tworzące, zależy bezpieczeństwo pracy oraz efektywność działania całej instalacji. Dlatego w wielu branżach powszechnie stosowanym rozwiązaniem są połączenia kołnierzowe. Zobacz, czym są i dlaczego dobrze spełniają swoją rolę.

Połączenia kołnierzowe mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są nieocenionym elementem wielu konstrukcji, ponieważ zapewniają solidne połączenie, które gwarantuje wysoką szczelność całej instalacji. Aby zrozumieć, czemu tak jest, warto poznać konstrukcję takiego połączenia.

Z czego składa się połączenie kołnierzowe?

Połączenie kołnierzowe składa się z kilku zasadniczych elementów. Są to:

  • dwa osiowo-symetryczne kołnierze stalowe,
  • uszczelki,
  • elementy łączące – są to dopasowane do całej konstrukcji śruby z nakrętkami.

To oczywiście bardzo ogólny opis konstrukcji. Konkretne systemy takich połączeń różnią się między sobą m.in. wymiarami poszczególnych elementów czy rodzajem i parametrami technicznymi materiałów zastosowanych do ich wykonania.

Zalety połączeń kołnierzowych

Połączenia kołnierzowe z firmy Darkmet mają wiele zalet. Te najważniejsze to:

  • bardzo wysoka szczelność połączenia – dobrze wykonana instalacja z zastosowaniem kołnierzy stalowych oraz innych elementów zgodnych z polskimi i europejskimi normami gwarantuje niezawodność całej konstrukcji nawet na lata,
  • sztywność – jakość i typ zastosowanych elementów chroni konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi czy odgięciami, co pozwala zachować doskonały przepływ przez długi czas,
  • rozłączność – dzięki zastosowaniu śrub łączących rozłączenie elementów kołnierza jest proste. To ważne na wypadek awarii, chęci wykonania prac konserwacyjnych wewnątrz rur czy też dokonania zmian w samej instalacji.

Jakość ma znaczenie

Połączenia kołnierzowe dystrybuowane przez firmę Darkmet cieszą się ogromną popularnością. Stosuje się je m.in. w hydraulice domowej i przemysłowej, w instalacjach pomp ciepła czy w hydraulice siłowej. Wybierając elementy montażowe do ich tworzenia, warto przyjrzeć się dobrze parametrom technicznym poszczególnych elementów. Ważna jest przede wszystkim jakość stali wykorzystanej do stworzenia kołnierzy – czasem niezbędne jest zastosowanie tej nierdzewnej.

Elementy powinny być też zgodne z normami PN-EN 1092-1.2007, DIN 2573, 2576, 2642, PN-EN 1759-1 i ANSI B16.5 lub wykonane na podstawie rysunku technicznego dostarczonego przez klienta. To ostatnie rozwiązanie jest oferowane m.in. przez firmę  Darkmet z Pabianic Warto przy tym pamiętać, że kołnierze mogą się wyróżniać zróżnicowaną konstrukcją. Na rynku są dostępne m.in. kołnierze szyjkowe, zaślepiające, gwintowane, ze sztucerem, czy też luźne do tulei PE. Konsultacja z producentem pozwoli dopasować parametry techniczne poszczególnych elementów.

Translate »